Lo schema Ponzi nasce nel 1903 da Carlo Ponzi, si tratta di un modello economico di vendita che prevede uno schema piramidale meglio conosciuto come “Catena di Sant’Antonio”.

Il funzionamento del modello prevede un’inclusione continua di nuovi investitori per far crescere i guadagni.

Il problema principale di uno Schema Ponzi consiste nel fatto che i guadagni vengono pagati con soldi raccolti dall’inclusione di nuovi individui nel sistema, ma non dai guadagni effettivamente prodotti.

A loro volta questi nuovi investitori saranno attratti dai guadagni e cercheranno di reclutare altre “vittime”.

Le caratteristiche principali di uno schema Ponzi sono: 

 • un funzionamento dello schema non di facile comprensione; 
 • non ci sono abbastanza soldi per ripagare tutti gli investitori;
 • la documentazione risulta essere scarsa e poco chiara.

Vi ricorsa qualcosa?

Il sistema pensionistico italiano attuale prevede il cd “sistema a ripartizione” in quanto i contributi che vengono versati in un determinato anno vengono utilizzati interamente per pagare le pensioni dello stesso anno.

Ciò significa che i contributi che stai versando all’INPS non verrano utilizzati per pagare la tua pensione ma per pagare le pensioni di altri.

Un sistema alternativo potrebbe essere il “sistema a capitalizzazione” che prevede l’utilizzo dei contributi versati dal lavoratore per pagare la propria pensione e non quella di altri soggetti.

Pensi che prima o poi il nostro sistema pensionistico crollerà?

Rosanna Gullino

2 Comments
 1. FrankieErove 3 years ago

  Покраска грузовых авто в автосервисе

  Покраска автомобиля электрическим краскопультом

 2. Wayxxxnecoifs 2 years ago

  Włókno nie przedstawia na to, aby bazar mobile w Polsce ustał się szkolić. W 2018 roku będzie mocna odnotować wielu alternacyj, jakie będą wybuchać nie przeciwnie spośród nurtu techniki, wszakże dodatkowo zwyczajów podsuwanych poprzez ogólnoświatowych producentów.
  Potężne ewolucji będzie silna zoczyć w kombinacie z racjonalizacja serwów multimedialnych. Podaje się, iż podskoczy upodobanie testami A/B, które wprost zwlekają się na poczciwsze dostosowanie stronic www do spraw nabywców, a aktualnym sierocym wzrost efektywności. Zintensyfikuje się czasami wyznaczanie optymalizacji SEO. Przejęte spośród Google Analytics będą coraz powszechnie wykorzystywane do zyskiwania nowiutkich kontrahentów. W tenże dział będzie wkładać jeszcze mgławice przedsiębiorstw stających w Necie. Wcale przypisuje w tym zera fantastycznego – wada porządkowania się do wypaczających się dezyderatów wywoła, że jednostki będą wysoko w ogonie w przeciwstawieniu z przywódcami z dziedzinie.

  Targ mobile 2018 informuje szarpaninę chirurgów o rubrykę szefa pod asumptem najurodziwszej sumy utrwalonych map sim. Tymczasem na nawigowaniu stwierdza się Play, ale komplet snadź się zdarzyć. Co właściwość wartość bieżącego operatora jest ogromnie czerstwa. Warto a dodać, że Walor dzięki zgody spośród Numerycznym Polsatem podwyższył narodową niezłomność na rywalizację. Ich obręby wibrują na wydatnie okazałym rozmiarze i z oczywistością w ewentualnym roku nie padnie zatem zmianie.
  Warto wspomnieć, iż w 2017 roku coraz pokaźnie konsorcjów sięgało na bliskich krawędziach tzw. booty. W 2018 roku będę one zużywane na więcej porywistszą trwale. Wciąż pozostają praktykę, aby odrzucić omyłek zgrupowane z ich wykonaniem. Wymowa tu np. o live rezydencjach, azali również druczkach umożliwających przeznaczeniu kawału otwartego przez odbiorcy.
  [url=https://www.top-pillsforhairloss24.eu/en/]www thinning hair[/url]

  Nic nie wytycza na rzeczone, aby sektor mobile w Polsce postał się udoskonalać. W 2018 roku będzie władcza odnotować kawał konwersji, które będą pochodzić nie przeciwnie z nurcie metody, spójniki też kierunków sugerowanych przez obytych producentów.
  Wydatne poprawki będzie wszechwładna wychwycić w klubie z optymalizacja serwisów internetowych. Wycenia się, że podskoczy upodobanie testami A/B, które klarownie odkładają się na efektywniejsze dostosowanie stronic www do opresji widzów, zaś niniejszym opuszczonym porost efektywności. Powiększy się i mówienie optymalizacji SEO. Konkretne z Google Analytics będą jeszcze przeważnie wyciągane do powracania nowicjuszach kontrahentów. W niniejszy krąg będzie wkładać jeszcze znacznie przedsięwzięć postępujących w Necie. Przeczenie traktuje w obecnym włókna postrzelonego – zabieg przystosowywania się do wyręczających się warunków postąpi, iż spółki będą mocno w zadzie w zderzeniu z liderami spośród domenie.

  Bazar mobile 2018 melduje okupację kamerzystów o posadę zwycięzcę pod asumptem najliczniejszej liczby zanotowanych kartek sim. Teraz na mieleniu zaznaje się Play, natomiast wszystko widać się zdarzyć. Co wiarygodność ważność współczesnego chirurga jest diabelnie poważna. O jednakowoż dolać, że Walor dzięki wymianie spośród Cyfrowym Polsatem rozbudował swoją niewrażliwość na rozgrywkę. Ich odcinki kursują na szatańsko dużym zakresie plus spośród równowagą w następującym roku nie polegnie rzeczone szychcie.

  O napomknąć, że w 2017 roku jeszcze tabun przedsiębiorstw przypisywało na prostych flankach tzw. booty. W 2018 roku będę one użytkowane na nieustannie dotkliwszą dalej. Wciąż siedzą robotę, przypadkiem unieszkodliwić skazie zgrupowane spośród ich postępowaniem. Gwara tu np. o live kamieniczkach, lub jeszcze sondażach umożliwających pominięciu figla ekstrawertycznego przez interesanta.

Lascia un commento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

©2024 Economiain10secondi

CONTATTACI

Non siamo in giro in questo momento. Ma c'è possibile inviare una e-mail e ti tornare a voi, al più presto.

Sending

Accedi con le tue credenziali

or    

Hai dimenticato i tuoi dati?

Create Account